Pomagaj prepovedati neonikotinoide, podpiši peticijo Soil association:
http://www.soilassociation.org/Takeaction/Savethehoneybee/tabid/434/Default.aspx
Neonikotinoidi spadajo v generacijo novejših pesticidov in so za čebeljo družino še posebej strupeni. Spadajo med sistemične insekticide, to pa pomeni, da korenine rastlin vsrkajo insekticid, ki se nato z rastlinskim sokom prenese po celotni rastlini in tako zagotovi zaščito pred škodljivci tudi med rastjo. Neonikotinoidi so kemično podobni nikotinu – toksinu, ki ga vsebuje tobak. Podobno kot nikotin, tudi neonikotinoidi delujejo na živčni sistem. Vežejo se na nikotinske acetilholinske receptorje oziroma jih ireverzibilno blokirajo. Povzročajo vzburjenje živčevja, s tem pa paraliziranost osebka in posledično smrt. Pri žuželkah je nagnjenost k vezavi na nikotinske acetilholinske receptorje občutno bolj izražena kot pri sesalcih.
Med neonikotinoidi je najbolj znan in za čebele najbolj nevaren imidakloprid. V svetu obstajajo številne znanstvene študije, ki dokazujejo porazne učinke imidakloprida na čebele. Že pri zelo majhnih koncentracijah zanesljivo deluje moteče na živčni sistem čebel, zmanjšuje njihovo izletno aktivnost, komunikacijo, sposobnost spomina in vonja (Decourtye et al., 2004). Njegova akutno oralna toksičnost LD50 je ugotovljena v območju od 0,0037 in > 0,070 μg a.s. /čebelo. Z LD50 vrednostjo izražamo letalno, tj. smrtno dozo pesticida, ki v 24 urah usmrti 50 % čebel.
Če čebele zaužijejo manj strupa, jih ta sicer ne ubije takoj, jim pa uniči imunski sistem, zato so bolj dovzetne za zajedavce in druge bolezni. Nedavne raziskave so pokazale, da se to zgodi, če čebele v panj prinašajo cvetni prah rastlin, katerih seme je bilo zaščiteno z imidaklopridom (MAAREC 2007). Ker se aktivne substance imidakloprida zadržujejo v tleh še tri leta po uporabi takega semena, ni nujno, da je to koruza, katere seme je bilo zaščiteno s tem sredstvom, temveč je to lahko tudi oljna ogrščica, detelja ali katera druga medovita rastlina, ki smo jo v kolobarju posejali na isto njivo kot koruzo, zaščiteno z imidaklopridom.
Imidakloprid najdemo na našem tržišču v štirih pripravkih, katerih trgovska imena so:
• Gaucho FS 350 (za zaščito semena koruze),
• Gaucho WS 70 (za zaščito semena sladkorne pese),
• Confidor SL 200 (za škropljenje sadja, zelenjave in okrasnih rastlin),
• Kohinor SL 200 (za škropljenje sadja, zelenjave in okrasnih rastlin).
Druga substanca iz skupine neonikotinoidov, ki je zelo strupena in deluje na čebele podobno kot imidakloprid, je clothianidin. Njegova akutno oralna toksičnost LD50 je 0,00368 μg a.s./čebelo, zato je za čebelo in druge opraševalce zelo nevaren, če pridejo v stik s cvetnim prahom ali nektarjem, ki vsebuje ta strup. Takšna izpostavljenost lahko negativno vpliva na ličinke čebelje zalege in na reprodukcijske sposobnosti matice (EPA Fact Sheet on Clothianidin). Laboratorijske raziskave, ki so jih opravili na univerzi v Severni Karolini pa so pokazale, da lahko kombinacija nekaterih neonikotinoidov z določenimi fungicidi, katerih uporaba je zelo razširjena, izjemno poveča strupenost neonikotinoidov za čebele (Iwasa et al., 2004).
Na našem tržišču najdemo clothianidin v pripravku pod trgovskim imenom Poncho FS 600, ki ga uporabljajo za zaščito semena koruze in sladkorne pese. Preostala fitofarmacevtska sredstva iz skupine neonikotinoidov so skupaj z njihovo strupenostjo za čebele razvidna v tabeli.
Vir: Vlado Auguštin: Koruzni hrošč – nevarnost tudi za čebele? (http://www.augustin.si/Si/)
PODPIŠI PETICIJO ZA PREPOVED NEONIKOTINOIDOV:
http://www.soilassociation.org/Takeaction/Savethehoneybee/tabid/434/Default.aspx
Why neonicotinoids are bad for bees
Recent mapping of the bee genome has revealed that bees’ capacity to detoxify chemicals is much lower than other insects. Instead bees have two strategies to protect themselves. On the first day of foraging in a new area, scout bees are sent out first to taste the nectar and pollens – if any are adversely affected they will be expelled from the hive immediately, and the colony will avoid the area.
In addition, once foraging begins, nurse bees in the hive clean foragers each time they return. These strategies protect the colony from mass exposure to lethal doses of chemicals, but they do leave honey bees particularly susceptible to sub-lethal exposures to any contaminants they encounter.
Another important factor is the complex behaviour of honeybee colonies. For example, the 10,000 forager bees in a typical hive need to co-ordinate their quest for nectar – and they do this through the famed ‘waggle dance’, which communicates the flight direction and distance to sources of nectar. The complexity and precision of these dances is breathtaking, and success relies on the integrity of a nervous system where each synapse is crucial. It is no surprise then that honey bees have been shown to have a higher number of neurological receptors than other insects.
Neonicotinoids work as an insecticide by blocking specific neural pathways in insects’ central nervous systems. The chemicals impair bees’ communication, homing and foraging ability, flight activity, ability to discriminate by smell, learning, and immune systems – all of which make them vulnerable.
Honey bees live and work as a colony, not as individuals; rather than looking for lethal doses of pesticide in individual bees, what seems to be happening is that the cumulative impact of small doses on thousands of bees over time affects their ability to work and communicate effectively, which can lead to sudden, and devastating, outcomes.
The Soil Association believes that there is already enough evidence to justify an immediate ban on neonicotinoids today. Lend your voice to our calls to get these pesticides banned by signing our petition today
* Sign our petition and ask for a ban on neonicotinoids
http://www.soilassociation.org/Takeaction/Savethehoneybee/tabid/434/Default.aspx
http://www.soilassociation.org/Takeaction/Savethehoneybee/tabid/434/Default.aspx
Vir: www.soilassociation.org
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar